WIAA photo

SATURDAY UPDATE — The Kaukauna Ghosts ran to a state championship in the 4×100 meter relay Saturday at the WIAA state track and field meet in La Crosse.

The relay team of Logan Bartolac, Noah Hofmann, Danny VanDyke and Carson VanDinter finished with a time of 41.81. Maxwel Krueger, Colton Dickman were the alternates.

The win was the highlight of a strong showing by Kaukauna’s boys and girls teams.

Among the other top finishes was Mason Tiener, who finished second in the high jump at 6’9″. Brady Hoffer finished 8th.

Kaukauna’s 4×200 meter relay team came in second to Kimberly. The team included Noah Hofmann, Daniel VanDyke, Nolan Hall, Carson VanDinter with Danny Poor and Will Clark as alternates.

Alexa Kinas finished third in the 400 meter dash to go along with her third place finish in the long jump.

The boys 4×800 meter relay finished 7th.

Daniel Van Dyke finished seventh in the 200 meter dash.

Andrew Milhans finished 7th in the 800 meter run.

Aaron Schimke finished 10th in the 1600 meter run and 13th in the 3200 meter run.

Sydney Fauske was 8th in the 3200 meter run and Reese Fauske finished 14th.

Katie Jensen finished 18th in the discus.

The girls 4×200 meter relay team finished 10th

The girls’ 4×800 meter relay finished 19th.

(Email corrections to news@kaukaunacommunitynews.com)

**********

FRIDAY UPDATE — Kaukauna’s Alexa Kinas finished third Friday in the WIAA Division long jump Friday at the state track and field meet in La Crosse and will race in Saturday’s 400 meter finals.

Daniel Van Dyke qualified for the 200 meter dash final on Saturday, and two boys relay teams and one girls relay team made it to Saturday’s finals as well.

FRIDAY RESULTS I LIVE SCORING

Alexa Kinas, 3rd, long jump. Finished 3rd in the 400 meter dash, qualifying for Saturday’s final

Emma Sippel, 11th, 100 meter dash. Sippel just missed qualifying for the finals by hundredths of a second. She finished 15th in the 200 meter dash prelim.

Sydney Fauske, 12th, 1600 meter run.

Amber Gerrits, 14th, 100 meter hurdles prelim

Savanna Robinson, 20th, 300 meter hurdles prelim

Kaukauna girls, 800 meter relay qualified for Saturday’s final

Daniel Van Dyke, 6th 200 meter prelim to qualify for Saturday’s final

Aaron Schimke, 13th, 3200 meter

Kaukauna boys, 400 meter relay, finished first in the prelims to qualify for Saturday’s final.

Kaukauna boys, 800 meter relay finished fifth to qualify for Saturday’s final.

Kaukauna boys, 3200 meter relay finished 7th

The 127th Wisconsin Interscholastic Athletic Association Boys Track and Field Championships and the 52nd Girls Track and Field Championships will be held Friday-Saturday, June 2-3, at the Veterans Memorial Stadium Complex on the campus of the University of Wisconsin-La Crosse.

HEAT SHEETS I ORDER OF EVENTS

Qualifiers from the girls team include:

Emma Sipple, 100 meter dash, 200 meter dash

Alexa Kinas, 400 meter dash, long jump, triple jump

Sydney Fauske, 3200 meter run, 1600 meter run (The state record was set in 2001 by Kaukauna’s Brooke Novak at 4:43:20)

Reese Fauske, 3200 meter run

Amber Gerrits, 100 meter hurdles

Savanna Robinson, 300 meter hurdles

Jenna Kinas, Emma Sippel, Andie Ahrens, Amber Gerrits, Ava Hammen, Abby Kennedy, 4×200 meter relay

Josie Greenthal, McKenna Lowe, Jenna Kinas, Alexa Kinas, Lauren Pruno, Sydney Fauske, 4×800 meter relay

Katie Jenson, discus

BOYS

Daniel Van Dyke, 200 meter dash

Andrew Milhans, 800 meter run

Aaron Schimke, 1600 meter run, 3200 meter run

Logan Bartolac, Daniel VanDyke, Noah Hofmann, Carson VanDinter, Maxwel Krueger, Colton Dickman, 4×100 relay

Noah Hofmann, Daniel VanDyke, Nolan Hall, Carson VanDinter, Danny Poor, Will Clark, 4×200 relay.

Michael Herres, Andrew Milhans, Aaron Schimke, Judah Hammen, Parker Schuh, Drew Wendzicki, 4×800 relay

Brady Hoffer, high jump

Mason Tienor, high jump

Paid Partnership





By Dan Plutchak

Dan Plutchak, born and raised in Kaukauna, is cofounder of Kaukauna Community News.